https://aptekaszkolenia.pl/

Globalny podatek minimalny

3 lutego, 2025

Od 1 stycznia 2025 r. weszły w życie regulacje o globalnym podatku minimalnym. Przepisy te stanowią implementację dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej. Dyrektywa ta jest efektem wdrożenia wyników prac OECD stworzonych w ramach projektu BEPS 2.0. Zgodnie z przewidywaniami, podatek ten ma wprowadzić ponad 140 państw na świecie.

Czemu ma służyć wprowadzenie globalnego podatku minimalnego?

Celem wprowadzenia tych regulacji jest walka z unikaniem opodatkowania przez globalne korporacje. Dokonują tego poprzez przenoszenie dochodów do jurysdykcji stosujących niskie stawki podatkowe. Zatem dodatkowa danina ma za zadanie wyrównanie konkurencyjności podatkowej. Zrobili to przez zapewnienie obowiązku zapłaty efektywnego podatku dochodowego na poziomie nie niższym niż 15%. Gdy w danej jurysdykcji podatkowej efektywna stawka podatkowa grupy będzie niższa niż 15%, to grupa będzie musiała zapłacić podatek wyrównawczy. System globalnego podatku minimalnego będzie opierać się w istocie o 3 podatki:

  • globalny podatek wyrównawczy,
  • krajowy podatek wyrównawczy,
  • podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków.

Kogo dotyczy nowy podatek?

Nowe obowiązki będą dotyczyć grup kapitałowych, których skonsolidowane przychody globalne przekraczają 750 mln euro rocznie w co najmniej dwóch z ostatnich czterech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy. Regulacje te nie będą dotyczyły m.in. jednostek rządowych, organizacji międzynarodowych, funduszy emerytalnych oraz grup krajowych.

Jak interpretować dane regulacje?

Powyższe oznacza, że w sytuacji skorzystania z ulgi np. badawczo-rozwojowej, strefowej i obniżenia efektywnego opodatkowania do stawki poniżej 15%, podatnik będzie musiał zapłacić podatek wyrównawczy. Zatem warto zauważyć, że globalny podatek minimalny nie dotknie tylko grup unikających opodatkowania, ale także osiągających niską rentowność. Wprowadzenie tych regulacji w obecnym kształcie stawia pod znakiem zapytania sens korzystania z ulg podatkowych i mogłoby doprowadzić do zmniejszenia inwestycji. W związku z tym przedsiębiorcy apelują o wprowadzenie zmian w projekcie ustawy. Obecnie Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie grantów gotówkowych zamiast zwolnień z podatku dochodowego w strefach ekonomicznych.

Warto zauważyć, że rok 2024 jest pierwszym rokiem obowiązywania minimalnego podatku dochodowego w Polsce. Pomimo podobieństwa tych pojęć, są to odrębne regulacje.

Opóźnienie we wprowadzeniu podatku

Państwa członkowskie UE miały obowiązek wprowadzić w życie regulacje dotyczące globalnego podatku minimalnego do 31 grudnia 2023 r. W związku z opóźnieniem Komisja Europejska prowadzi procedurę naruszeniową wobec m.in. Polski.

Etykiety ,

Powrót do BLOGA

Sygnatariusz Karty Różnorodności

Szanujemy różnorodność wśród pracowników. Pragniemy, aby nasz głos został usłyszany i dzięki temu szerzyć świadomość zmian, jakie należy wprowadzać w firmach. Nie oceniamy pod kątem: płci, wieku, niepełnosprawności, orientacji seksualnej ani innych przesłanek narażających na zachowania dyskryminacyjne.

diversity-charter-vgd-pl

Współpracujemy z:

CNKP Logo

Silver Winner BBC Award 2020 & 2021

Dwa razy z rzędu wygraliśmy w kategorii Silver Sponsor w ramach BBC Award 2020 oraz 2021 - corocznego konkursu organizowanego przez Belgijską Izbę Gospodarczą. Doceniono nas za: zrównoważony rozwój, społeczną odpowiedzialność biznesu oraz wsparcie belgijskiego biznesu w Polsce.

bbc-award-2

https://aptekaszkolenia.pl/